Sokan kérdezik, helyi lakosok, polgármester társaim, hogyan csináljuk? Hogy lehetséges az, hogy ebben a gazdasági (és morális) válságban is tud fejleszteni Sződliget? Elárulom az egyik titkot!
A háztartások energiafelhasználásában, azaz a víz és gázszámlák elszámolásánál van egy határ, ameddig un. rezsicsökkentett áron számlázzák az energiát, a limit felett pedig versenypiaci áron.
Most nem mennék bele abba, hogy a versenypiaci árat hogyan határozta meg a kormányzat. Tervbe vettük, hogy meghívunk egy olyan energiapolitikai szakértőt, mint pl. Holoda Attila, aki hitelesen elmagyarázza energiapolitikát az érdeklődőt részére.
Az önkormányzatokat a kormány kivette a kedvezményes körből. Sződliget Önkormányzata minden egyes KW energiát versenypiaci áron kap, ahogy versenypiaci áron kapjuk már az ivóvizet is.
Ez azt jelenti, hogy pl. a bölcsődénkben a gázszámlája télen 1.200.000 forint körül mozog, a havi vízszámla pedig 400.000 forint.
A jó gazdálkodás elve megköveteli azt, hogy okosan és előrelátóan gondolkodjunk. Összehasonlítottuk az állam által kínált árat a világpiaci árral és az a döntés született, hogy több önkormányzattal összefogva a tőzsdéről szerezzük be az energiát, mégpedig kétéves közbeszerzési eljárással, piaci áron.
Az energetikai riportból kiolvasható, hogy elektromos áram esetében így két év alatt csoportszinten közel 22 millió forintot tudunk megtakarítani és gázbeszerzés esetében is hasonló kaliberű a megtakarítás. Ezt lebontva Sződligetre annyit jelent, hogy kb. 200.000Ft a megtakarításunk havonta áramszámlából és hozzávetőlegesen ugyanennyi a gázszámlából is.
Mi ebből a tanulság?
Nem kell készpénznek venni a kormányzati propagandát, miszerint Magyarországon a legolcsóbb például a gáz. Ez egy féligazság. A gázmolekula ára valóban olcsó, de a rendszerhasználati díj és a 27%-os ÁFA már brutálisan megnöveli a számlát, ezért a magyar lakosság közel a legdrágábban kapja a gázt Európában. Ez a helyzet az áramszámlákkal is.
Az önkormányzatok és vállalkozások (ezalatt értve a cukrászüzemet, éttermet, vagy egy asztalos üzemet) részére önkényesen megállapított „versenypiaci” árat inkább nevezném sarcnak, mint tisztességes számlázásnak.
Ezért van az, hogy 2023-ban naponta öt étterem zárt be Magyarországon. Ezért lehetséges az, hogy csak 600-750 forintos fagyival tudja kigazdálkodni a cukrászda a 3 millió forint körüli havi energiadíjat.
Egy önkormányzati óvodát, bölcsődét nem lehet bezárni. Mi energiaközösséget hozunk létre és így próbáljuk túlélni a ránk szabott gigantikus költségeket.
Juhász Béla
polgármester